همه چیز درباره بدبینی!

به گزارش وبلاگ نامه، یک روانپزشک گفت: یکی از عواملی که منجر به استرس و اضطراب می شود. نوع نگاه خود به دیگران است.

همه چیز درباره بدبینی!

محمد رضا خدایی عضو گروه آموزشی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و روانپزشک در گفت وگو با، درباره بدبینی افراد اظهار کرد: یکی از عوامل ایجاد اضطراب نوع نگاه خود به دیگران و محیط اطراف است.

او گفت: نگاه بدبینانه می تواند براساس نوع و شدت منجر به اختلالات روانپزشکی همچون (افسردگی، استرس و اختلالات هذیان گونه) شود.

او در ادامه اضافه کرد: افسردگی و دید منفی موجب ایجاد احساس حقارت، کاهش اعتماد به نفس و خود کم بینی در فرد می شود.

این روانپزشک گفت: معمولا فرد بیمار نسبت به دیگران و محیط پیرامون نگاه بدبینانه دارد. او هر گونه رفتار و نگاه دیگران به خود را بد تصور می کند.

خدایی در ادامه اضافه کرد: این گونه افراد همیشه درباره دیگران پیش داوری منفی می کنند. و همین علت باعث می شود در زندگی روزمره خود احساس خوشبختی نداشته و نسبت به آینده نگران باشند.

چطور عینک بدبینی خود را برداریم؟

او درباره انواع بدبینی یادآوری کرد: بدبینی به دونوع شدید و خفیف تقسیم می شود.

این روانپزشک در ادامه درباره نوع شدید بدبینی بیان نمود: بدترین و شدیدترین نوع بدبینی اختلالات هذیان گونه است که در افرادی همچون معتادان به شیشه و خشخاش یا اشخاصی که جنون دارند دیده شده است. در این نوع اختلال فرد بیمار بدون منطق و دلیل نسبت به دیگران بدبین شده و با هیچ دلیل و منطقی نمی تواند نگاه خود را تغییر دهد و با توجه به نگاه بدبینانه ایی که دارد نسبت به دیگران رفتار کرده و واکنش نشان می دهد.

او درباره راه های درمان این نوع نگاه اظهار کرد: اختلال هذیان گونه با هیچ منطقی اصلاح نمی شود و تنها راه بهبود این نوع بدبینی مراجعه به روانپزشک و راه های درمانی روانپزشکی است.

خدایی گفت: در برخی از شخصیت ها مانند پارانوئید و افراد افسرده نوعی بدبینی وجود دارد که به بدبینی خفیف مشهور شده است.

این روانپزشک درباره راه های درمان بدبینی خفیف یاداوری کرد: برای درمان این نوع بدبینی لازم است افراد افکار خود را تغییر داده و مثبت بیندیشند. همچنین آن ها باید نسبت به محیط پیرامون واقع بینانه تر رفتار کرده و واکنش نشان بدهند. (اینگونه افراد می توانند برای تغییر نگرش خود از دیگران کمک بگیرند.)

او گفت: همچنین افراد بدبین باید تلقین بد، ضعف، حقارت و ناامیدی را از خود دور کنند؛ و تصمیم عجولانه نگیرند. همچنین بدبین ها باید بپذیرند همه ما انسان هستیم و ممکن است گاهی دچار خطا و اشتباهاتی بشویم.

خدایی در ادامه اضافه کرد: افراد بیمار باید سعی کنند تا موفقیت دیگران را درک کرده و زود قضاوت نکنند و با این تفکر که به آن شخصی که بدبین بوده اند در آن زمان خاص دچار مشکلاتی بوده که موجب رفتار نامناسب او با افراد بدبین شده است خود را متقاعد کنند؛ (رفتار فرد مورد نظر همیشه با فرد بد بین بد نبوده)

او بیان نمود: این احتمال وجود دارد اگر کسی در رابطه با شما خطایی انجام داده لزوماً به دلیل عمدی و آسیب رسانی به شما نبوده.

این روانپزشک شرح داد: با این تفکر که فرد مورد نظر روز بدی داشته سعی کنید خود را قانع کرده و واکنش نشان ندهید.

او در انتها به نقل از فیلسوف یونانی اظهار کرد: انسان توسط اشیا و افراد پریشان نمی شود بلکه به خاطر نگاهی که به اطراف و اشیا دارد پریشان و بیمار می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "همه چیز درباره بدبینی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره بدبینی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید