معاون سیاسی طالبان: آمریکا متعهد است تا 10 روز آینده زندانیان ما را آزاد کند

به گزارش وبلاگ نامه، عضو ارشد مذاکره کنندۀ طالبان از تعهد آمریکا مبنی بر آزادی زندانیان این گروه تا 10 روز آینده خبر داد.

معاون سیاسی طالبان: آمریکا متعهد است تا 10 روز آینده زندانیان ما را آزاد کند

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان وبلاگ نامه، شیر محمد عباس ستانکزی، عضو ارشد مذاکره کنندۀ طالبان امضای توافقنامه صلح میان طالبان و آمریکا را یک روز مهم در تاریخ افغانستان خواند و گفت که این توافق آمریکا و سازمان ناتو را ملزم می سازد تا تمامی نیروهای نظامی خود را تا 14 ماه آینده از کشور، خارج سازند.

استانکزی اضافه کرد: بعد از گذشت 20 سال جنگی که پس از حمله آمریکا و ناتو به مردم افغانستان تحمیل شده بود و این کشور را غیرقانونی اشغال کرده بودند، طی توافقنامه ای که میان امارت اسلامی افغانستان و آمریکا امضاء شد، در مدت 14 ماه، آینده تمامی آنها باید از افغانستان بفرایند.

وی ادامه داد: مذاکرات میان افغان ها تا 10 روز آینده پس از امضای این توافقنامه، در روز دهم ماه مارس سال جاری میلادی در صورتی آغاز خواهند شد که در حدود 5 هزار زندانی طالبان از زندان های حکومت افغانستان آزاد شوند.

این مقام ارشد طالبان تاکید کرد: یک هزار زندانی حکومت افغانستان نیز از زندان طالبان، آزاد خواهند شد.

استانکزی در پاسخ به عملی سازی فرایند آزادسازی 5 هزار زندانی طالبان تا 10 روز آینده گفت که آمریکا به طالبان تعهد داده تا این کار را، انجام دهد.

وی شرح داد: با آمریکا این توافق را انجام دادیم و همه مفاد آن در متن توافق آمده است و این تعهد آمریکایی هاست که باید تا دهم ماه مارس صورت گیرد.

وی درباره کاهش خشونت ها در روزهای آینده نیز، گفت: بر اساس توافقنامه، از روز نخست ماه مارس، نبرد میان طالبان، حکومت و آمریکا به صفر خواهد رسید.

استانکزی شرح داد که در خصوص درگیری میان طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان در گفت وگوهای بین الافغانی بحث خواهد شد.

عضو ارشد مذاکره کنندۀ طالبان همچنین گفت: شرایط حکومت آینده در گفت وگوهای بین الافغانی بحث خواهد شد و باید از سوی تمام افغان ها حمایت شود.

وی اضافه کرد: به حقوق زنان و بچه ها بر اساس ارزش های اسلامی و فرهنگ افغان ها، احترام گذاشته خواهد شد.

ر

منبع: خبرگزاری فارس

به "معاون سیاسی طالبان: آمریکا متعهد است تا 10 روز آینده زندانیان ما را آزاد کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون سیاسی طالبان: آمریکا متعهد است تا 10 روز آینده زندانیان ما را آزاد کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید