هشدار سازمان ملل از احتمال حمله بیولوژیکی در بحبوحه همه گیری کرونا

به گزارش وبلاگ نامه، دبیرکل سازمان ملل متحد همه گیری کووید-19 را تهدیدی برای حفظ صلح و امنیت بین الملل دانست و نسبت به احتمال حمله بیولوژیکی در شرایط ضعف و درگیری این بیماری هشدار داد.

هشدار سازمان ملل از احتمال حمله بیولوژیکی در بحبوحه همه گیری کرونا

آنتونیو گوترش عصر پنج شنبه در نشست غیرعلنی شورای امنیت سازمان ملل متحد که به صورت تله کنفرانسی برگزار گردید اما متن بیانیه را منتشر کرد، این مطلب را مطرح نموده است.

وی با تاکید بر اینکه بیماری ناشی از ویروس کرونا به طور بالقوه به افزایش ناآرامی های اجتماعی و خشونت منجر می گردد و توانایی ما در مبارزه با این بیماری را به شدت تضعیف می نماید، اضافه نمود: بیماری همه گیر کووید-19 تهدید می نماید که اعتماد بیشتر به نهادهای عمومی را از بین خواهد برد، به ویژه اگر شهروندان دریابند که مقامات آنها راه اشتباه رفته اند یا در حوزه بحران شفاف نیستند.

دبیرکل سازمان ملل متحد ادامه داد: نگرانی دوم این است که این بحران می تواند بحران مالی مهمی را به خصوص در جوامع شنماینده، کشورهای کمتر توسعه یافته و در حال گذار ایجاد کند. ناپایداری مالی تاثیرات مخربی به ویژه برای زنان خواهد گذاشت که بیشتریت قریب به اتفاق آن بخش ها را تحت تاثیر قرار می دهد. تعداد زیادی از زنان سرپرست زن در شرایط درگیری به ویژه در برابر شوک های مالی آسیب پذیر هستند.

گوترش افزود: نگرانی سوم به تعویق انداختن انتخابات، رفراندوم یا تصمیم گیری برای رای دادن حتی با اقدامات احتیاطی می تواند تنش های سیاسی ایجاد و مشروعیت را تضعیف کند. چنین تصمیماتی پس از رایزنی های گسترده با هدف اجماع انجام می گردد. اکنون، زمانی برای فرصت طلبی سیاسی نیست.

وی چهارمین نگرانی را شکل گیری انگیزه ارتقای تفرقه و آشفتگی در بین بعضی بازیگران برشمرد و یادآور شد: این مساله می تواند به تشدید خشونت و احتمالا اشتباه محاسباتی مخرب منجر گردد که می تواند جنگ های جاری را عمیق تر و کوشش ها برای مبارزه با همه گیری را پیچیده تر کند.

دبیرکل سازمان ملل متحد نگرانی پنجم خود را زنده ماندن تهدید تروریسم یاد کرد و گفت: گروه های تروریستی ممکن است دریچه فرصتی برای حمله بیابند در حالی که توجه بیشتر دولت ها به همه گیری معطوف است. اوضاع در ساحل، جایی که مردم با مشکل مضاعف ویروس و تشدید تروریسم روبرو هستند، نگران نماینده است.

گوترش همچنین هشدار داد: ضعف ها و عدم آمادگی ناشی از این بیماری همه گیر، پنجره ای را برای چگونگی بروز حمله بیوتروریستی فراهم می نماید و ممکن است خطرات آن را افزایش دهد. گروه های غیر دولتی می توانند به سویه های ویروسی دسترسی پیدا نمایند که می توانند منجر به ویرانی مشابه جوامع در سراسر دنیا شوند.

وی نگرانی هفتم خود را تشدید موانع در کوشش های بین المللی، منطقه ای و ملی برای حل مناقشات دقیقا در مواقع مورد احتیاج دانست و یادآور شد: بسیاری از فرایندهای صلح به دلیل واکنش دنیای به کووید-19 متوقف شده اند. دفاتر خوب و میانجیگری ما تاثیر آن را احساس نموده اند.

دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید نمود: این محدودیت ممکن است بر عملکرد فرایندهای مختلف مبتنی بر اعتماد و همچنین توانایی ما در دیپلماسی بحران برای کاهش درگیری های احتمالی ادامه یابد.

گوترش هشتمین نگرانی خود را از گسترش ویروس کرونا، تحریک یا تشدید مسائل مختلف حقوق بشری برشمرد و اعلام نمود: ما شاهد انگ، گفتار نفرت آمیز و رجحان طلبان سفید پوست و دیگر افراط گرایان هستیم که به دنبال بهره برداری از اوضاع هستند.

وی یادآور شد: ما در دسترسی به خدمات درمانی شاهد تبعیض هستیم. به ویژه پناهندگان و بی خانمان های داخلی آسیب پذیر هستند و جلوه های فزاینده ای از اقتدارگرایی از جمله محدودیت در رسانه، فضای مدنی و آزادی بیان وجود دارد.، ایرنا

جنگ خاموش

منبع: ایران آنلاین

به "هشدار سازمان ملل از احتمال حمله بیولوژیکی در بحبوحه همه گیری کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار سازمان ملل از احتمال حمله بیولوژیکی در بحبوحه همه گیری کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید