مسافرت های خطرناک بحران های اجتماعی کرونا را بیشتر می کند

به گزارش وبلاگ نامه، عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: باید از ترددهای بی مورد بین شهری و سفرهای استانی جلوگیری شود.

مسافرت های خطرناک بحران های اجتماعی کرونا را بیشتر می کند

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ نامه، با وجود هشدارهای بسیار زیاد ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا درباره لزوم عدم خروج از خانه، بخشی از مردم همچنان به مسافرت می فرایند و در مکان های شلوغ شهر حضور می یابند.

به گزارش وطن امروز، حضور مردم در نوار ساحلی شمال کشور و جدی نگرفتن هشدارهای وزارت بهداشت موجب شد مردم بومی به این مساله اعتراض کنند و در برخی شهرها مانع حضور خودروها با پلاک غیربومی شوند. قطعا ادامه این شرایط موجب هرج و مرج در برخی نقاط کشور و ایجاد مسائلی فراتر از شیوع کرونا می شود. در اینجا باید مجریان قانون با هماهنگی همه جانبه به مساله محدودیت های ورود و خروج مسافران به استان های غیربومی ورود کرده و مانع دخالت و درگیری مردم شوند. تصاویری که از برخی شهرها در شبکه های اجتماعی منتشر شده، نشان می دهد در عین حال که مسافران بی ملاحظه مقصر اصلی هرج و مرج هستند، دخالت بی مورد مردم بومی نیز بر مسائل می افزاید.

وزارت بهداشت بارها و بارها بر عدم خروج از خانه ها و شهرها تاکید کرده اما زیر بار قرنطینه شهرها نرفته و آن را بهداشتی نمی داند. با این وجود به نظر می رسد نهادهای دولتی درگیر در ستاد ملی مقابله با کرونا باید هماهنگی خود را بیش از پیش افزایش دهند و نباید شاهد اطلاعیه های متناقض استانداری ها و قرارگاه های بهداشتی باشیم. قطعا اگر این هماهنگی جدی گرفته نشود، هشدارهای وزارت بهداشت و ستاد ملی نیز جدی گرفته نمی شود.

همه مسؤولان کشور تاکید دارند برای جلوگیری از شیوع گسترده کرونا، مردم نباید سفر کنند، بلکه برای حفظ سلامت خود و همنوعان شان باید در خانه بمانند. معاون بهداشت وزارت بهداشت بر ضرورت در خانه ماندن و عدم سفرهای درون شهری و برون شهری با توجه به شیوع ویروس کرونا تاکید کرد. دکتر علیرضا رئیسی با تاکید بر ضرورت در خانه ماندن و عدم سفرهای درون شهری و برون شهری با توجه به شیوع ویروس کرونا گفت: در خانه ماندن هموطنان و عدم حضور در معابر و خیابان ها رمز غلبه بر ویروس کرونا بوده و با تحمل و بردباری در مدتی کوتاه می توانیم از این مرحله عبور کنیم. وی اضافه کرد: بدون شک حضور مردم در خیابان ها و سفرهای آنان به استان های مختلف باعث گسترش و تثبیت ویروس کرونا می شود و فقط در خانه ماندن و پیگیری اصول خودمراقبتی، یگانه راه غلبه بر این ویروس است. رئیسی ضمن اشاره به سفرهای برخی هموطنان به استان های شمالی کشور در این روزها گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در این استان ها و اختصاص کامل امکانات بهداشتی و درمانی به اهالی این مناطق، دیگر امکانی برای خدمت رسانی حوزه سلامت به مسافران وجود ندارد و در صورت بیماری، مسافران با مسائل وسیعی روبرو خواهند شد. بنا بر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، رئیسی گفت: با قدری تحمل و گذر از شرایط فعلی می توان در ماه های آینده و در فضایی ایمن و مطمئن سفرها به اقصی نقاط کشور را انجام داد.

ضرورت کاهش زمان کار ادارات و تعطیلی مغازه ها

با وجود تأکیدات فراوان مسؤولان بر ماندن در خانه اما خیلی ها همچنان سودای سفر در سر دارند که با این کار سلامت خود و جامعه را به خطر می اندازند. عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی درباره تبعات کم توجهی برخی ها به توصیه های بهداشتی و خودمراقبتی بویژه توجه بر تاکید ماندن در خانه برای حفظ سلامت خود و دیگران گفت: تا زمانی که خود مردم نخواهند اصول بهداشتی و... را رعایت کنند، هیچ دستورالعمل، پروتکل، بخشنامه و توصیه ای کارساز نیست.

سیامک مره صدق در گفت وگو با وطن امروز با بیان اینکه آموزش از راه دور مدارس، کاهش ساعات کاری بانک ها و ادارات و... با هدف قرنطینه شدن مردم در خانه برای کاهش مراودات و تجمعات است، اضافه کرد: با توجه به شیوع گسترده ویروس کشنده کرونا در کشور به نظر می رسد به جز بانک ها و ارائه دهندگان خدمات حمل و نقل عمومی، همچنین برخی فروشگاه های عرضه مواد غذایی آن هم در برخی ساعات، تمام مغازه ها، فروشگاه ها و امکان ارائه دهنده خدمات در شهر، باید تعطیل شوند، چرا که این ویروس ویروسی ناشناخته و کشنده است و سرعت انتقال فوق العاده ای دارد.

وی با تاکید بر اینکه همه با هم باید برای ریشه کنی این ویروس مرموز و مرگبار تلاش کنیم، اضافه کرد: هیچ معنایی ندارد که مغازه ها در این روزهای سخت شیوع ویروس کرونا فعالیت کنند. البته وزارت بهداشت فاقد امور اجرایی سختگیرانه و نیروهای سخت افزاری است و فقط پروتکل تعریف می کند، بنابراین همه ارگان ها، دستگاه ها و نیروهای نظامی و انتظامی باید در اجرای دستوالعمل های وزارت بهداشت، نسبت به رعایت اصول بهداشتی و... به جد تلاش کنند. در چنین شرایطی ضرورت جلوگیری از ترددهای بی مورد شهری و بین شهری یا سفرهای استانی و... همچنین رعایت نکات خودمراقبتی چون ماندن در منزل الزامی است. عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی به رقم اندک اعتبار وزارت بهداشت برای مبارزه با ویروس کرونا در کشور اشاره کرد و اضافه کرد: 580 میلیارد تومان برای این بیماری اختصاص داده شده است که چنین رقمی بسیار ناچیز است و نیاز به بازنگری دارد.

وی اضافه کرد: مبارزه با این بیماری باید قاطع باشد. وزارت بهداشت به تنهایی توان ریشه کنی آن را ندارد، چرا که این بیماری شباهت به یک جنگ بیولوژیک دارد، در این صورت تمام قوای نظامی و مالی کشور برای ریشه کنی آن باید پای کار بیایند و از نیروهای خط مقدم رزم که کادر پزشکی هستند بخوبی پشتیبانی کنند. اگر وزارت بهداشت نیازمند استخدام یا به کارگیری نیروهای کارآزموده به صورت پاره وقت و... است باید آنها در چنین شرایطی به کار گرفته شوند.

مره صدق اضافه کرد: دیروز با حضور وزیر بهداشت در مجلس شورای اسلامی به وی اعلام کردم که چرا نیروهای متخصص یا کارآزموده را در این شرایط سخت استخدام یا دعوت به کار نمی کنید؟ اما وی در جواب گفت؛ با وجودی که 3 هزار پرستار بیکار در کشور وجود دارد اما نه مجوز استخدام دارم و نه منابع مالی لازم.

جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، سختگیری ها در مبادی ورودی و خروجی شهر قم تشدید می شود. به گزارش وطن امروز، استاندار قم با اعلام این خبر گفت: از زائران و مسافران تقاضا داریم قم را برای سفر یا توقف انتخاب نکنند و شرایط فعلی این شهر را در نظر بگیرند. جهت جلوگیری از انجام سفرهای نوروزی باید اطلاع رسانی دقیق شود و هتل داران و مسافرخانه داران قم نیز باید همکاری لازم را در عدم پذیرش مسافر داشته باشند. بهرام سرمست اظهار داشت: بستن جاده به روی مسافران اقدامی صحیح نیست اما باید به طور جدی به مردم هشدارهای لازم ارائه شود تا در جهت حفظ سلامت خود و خانواده های شان قرنطینه خانگی را جدی بگیرند. با آنکه در استان قم اولین مورد کشف ویروس رخ داد اما این به معنای شیوع ویروس از قم نبود، چرا که ویروس 14 روز دوره نهفتگی دارد. پس از کشف ویروس در این شهر، استان های دیگر در آمادگی کاملی به سر می بردند که در کاهش شیوع بیماری اثرگذار بود. استاندار قم درباره تامین اقلام بهداشتی نیز شرح داد: کمبودها به دولت و دستگاه های اجرایی ارجاع داده شده است، البته بخش خصوصی تولید کننده اقلام بهداشتی و خیرین نقش مهمی در رفع کمبودها دارند، ضمن اینکه باید از ظرفیت مردمی نیز در رفع مسائل استفاده کرد. همگرایی و همراهی مردم و دستگاه های اجرایی نقش مهمی در مدیریت این بحران دارد و اصحاب رسانه در این میان دارای نقشی مهم و اساسی هستند تا در مجموع بتوان اقدامات پیشگیرانه را توسعه داد. با وجود توصیه های جدی، مردم هنوز قرنطینه خانگی را جدی نگرفته اند و با این شرایط نمی توان در قطع زنجیره انتقال ویروس موفقیتی به دست آورد. استاندار قم اعلام کرد: مهار ویروس کرونا تا یک ماه دیگر توفیق بزرگی است که با مشارکت مردم و رعایت نکات بهداشتی و قرنطینه خانگی تحقق پیدا می کند.

منبع:وطن امروز

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "مسافرت های خطرناک بحران های اجتماعی کرونا را بیشتر می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسافرت های خطرناک بحران های اجتماعی کرونا را بیشتر می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید