درباره یک نوشیدنی قبل از خواب

به گزارش وبلاگ نامه، نوشیدن یک لیوان شیر گرم پیش از خواب روشی سنتی است که برای کسب آرامش، تسکین اضطراب، و تسهیل به خواب رفتن استفاده می گردد.

درباره یک نوشیدنی قبل از خواب

به گزارش وبلاگ نامه از ایسنا، خواب ناکافی با بسیاری از پیامدهای منفی سلامت جسمی و روانی مرتبط است.

در حقیقت این به عنوان یک موضوع سلامت عمومی جهانی شناخته می گردد. به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، تنها در این کشور از هر سه نفر، یک نفر به میزان کافی نمی خوابد. در نتیجه، افراد بسیاری در پی درمان های خانگی ساده برای بهبود کیفیت الگوهای خواب خود هستند.

نوشیدن یک لیوان شیر گرم پیش از خواب روشی سنتی است که برای کسب آرامش، تسکین اضطراب و تسهیل به خواب رفتن استفاده می گردد. اگرچه افراد بسیاری معتقدند که این روش بسیار موثر است، بعضی دیگر بر این باورند که تاثیر خاصی نداشته و چیزی جز یک باور عمومی نیست.

ممکن است در به خواب رفتن سریع تر به بعضی افراد یاری کند

بعضی مطالعات کوچک با حضور سوژه های حیوانی و انسانی نشان داده اند که مصرف لبنیات، مانند شیر و پنیر، پیش از خواب ممکن است به بعضی افراد در تجربه خواب آرام شبانه یاری کند ؛ اگرچه دلیل آن همچنان نامعین است.

بیشتر کارشناسان موافق هستند که پتانسیل تحریک خواب شیر احتمالا با ترکیبات شیمیایی خاص یا آثار روانی یک روتین خواب آرامش بخش یا شاید ترکیبی از هر دو مرتبط است.

ممکن است چرخه های خواب سالم را بهبود ببخشد

بعضی ترکیبات در شیر، به ویژه تریپتوفان و ملاتونین ممکن است به شما در به خواب رفتن یاری نمایند. تریپتوفان یک اسید آمینه است که در انواع مختلفی از مواد غذایی حاوی پروتئین وجود دارد. این ترکیب نقش مهمی در فراوری انتقال دهنده عصبی سروتونین ایفا می نماید.

سروتونین خلق و خو را بهبود می بخشد، احساس آرامش را تقویت می نماید و به عنوان پیش ساز در فراوری هورمون ملاتونین عمل می نماید.

ملاتونین که به نام هورمون خواب نیز شناخته می گردد توسط مغز ترشح می گردد. این هورمون به تنظیم ریتم شبانه روزی و آماده کردن بدن برای ورود به چرخه خواب یاری می نماید.

نقش تریپتوفان و ملاتونین در اختلالات خواب به خوبی معین شده است و مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل های این ترکیبات ممکن است خواب را بهبود بخشیده و علائم اضطراب و افسردگی که می توانند در خواب اختلال ایجاد نمایند را کاهش می دهد.

با این وجود، در حال حاضر شواهدی که نشان دهند یک لیوان شیر حاوی میزان کافی از تریپتوفان یا ملاتونین برای تاثیرگذاری چشمگیر بر فراوری طبیعی ملاتونین در بدن است یا به طور مستقل یک الگوی خواب مختل را درمان می نماید، وجود ندارند.

آثار روانی

بعضی کارشناسان گمان می نمایند که نقش بالقوه شیر به عنوان یک ابزار یاریی برای خواب ارتباط چندانی با محتوای تغذیه ای آن نداشته و در عوض، بیشتر با اثر روانی یک روتین آرامش بخش مرتبط است.

نظریه ای دیگر این است که نوشیدن شیر گرم می تواند به طور ناخودآگاه نوشیدن شیر هنگام خواب در زمان کودکی را برای فرد یادآوری کند.

این احساسات آرامش بخش ممکن است سیگنال فرا رسیدن زمان خواب را به مغز ارسال نموده و به خواب رفتن را تسهیل نمایند.

با این وجود، شواهد کافی برای تضمین نتیجه ای خاص از افزودن شیر به روتین زمان خواب وجود ندارند و به مطالعات بیشتر با حضور سوژه های انسانی در این زمینه احتیاج است.

شیر گرم در برابر سرد برای خواب

هواداران مصرف شیر برای تحریک خواب معمولا نوشیدن شیر گرم به جای سرد را توصیه می نمایند، اگرچه شواهد معینی برای نشان دادن رجحان هر یک از آنها بر دیگری وجود ندارند.

در بیشتر پژوهش ها که آثار نوشیدن شیر بر کیفیت خواب مورد آنالیز قرار گرفته است از شیر گرم استفاده شده و تا به امروز مطالعه ای که آثار دماهای مختلف شیر بر خواب را آنالیز کند، انجام نشده است.

نوشیدن یک نوشیدنی گرم مانند شیر، چای یا موارد دیگر، هنگام شب یا طی زمانی که استرس دارید یک روش معمول برای کاهش اضطراب و افزایش آرامش است.

مایعات گرم می توانند اثری آرامش بخش بر سیستم عصبی داشته و ممکن است نسبت به نوشیدنی های سرد در به خواب رفتن موثرتر عمل نمایند. با این وجود، نتایج ممکن است به فرد بستگی داشته باشند.

روتین های خواب چه شامل نوشیدنی های گرم، سرد یا بدون نوشیدنی باشند می توانند فوایدی برای کیفیت خواب شما داشته باشند.

آیا نوشیدنی شیر پیش از خواب بر وزن تاثیر می گذارد؟

پیامدهای سلامت غذا خوردن پیش از خواب یک موضوع پیچیده با شواهد مختلط است.

نخست، نوشیدن یک لیوان شیر پیش از خواب بعید است که موجب تغییراتی عظیم در وزن شما گردد، مشروط بر این که به طور مرتب موجب افزایش زیاد در کالری دریافتی روزانه شما نگردد.

بعضی مطالعات مصرف میان وعده دیر هنگام را با افزایش وزن پیوند داده اند. از سوی دیگر، بعضی مطالعات نشان داده اند که مصرف متعادل میان وعده هنگام خواب بعضی فواید سلامت را ارائه می نماید.

اگرچه شواهد کافی برای ایجاد یک مکانیسم علت و معلول معین وجود ندارد، ارتباط بین زمان وعده غذایی یا در این مورد، زمان مصرف شیر و مدیریت وزن ممکن است در وهله نخست تا حدی با خواب ناکافی مرتبط باشد.

خواب ضعیف می تواند به افزایش هوس های غذایی و مصرف تنقلات در طول روز بعد منجر گردد که به طور بالقوه افزایش وزن ناسالم با گذشت زمان را در پی دارد.

مصرف بیش از حد کالری ها پیش از خواب ممکن است ریتم شبانه روزی را مختل نموده و هرچه بیشتر توانایی شما برای به خواب رفتن را کاهش دهد که امکان دارد این چرخه ناسالم را تقویت کند.

گفته شده است یک لیوان شیر منبع قابل توجهی برای کالری نیست و بعید است موجب اختلالات اساسی در ریتم شبانه روزی یا وزن انسان گردد.

اگر نوشیدن شیر به شما در به خواب رفتن سریع تر یاری نموده و به افزایش کیفیت خواب منجر می گردد، هرگونه تغییر قابل توجه در وزن می تواند حتی با فواید خواب و نه خود شیر مرتبط باشد.

منبع: جام جم آنلاین

به "درباره یک نوشیدنی قبل از خواب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره یک نوشیدنی قبل از خواب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید