کودتا در عربستان سعودی اتفاق افتاده است، ولی توسط بن سلمان

به گزارش وبلاگ نامه، یک روزنامه فرامنطقه ای بازداشت شاهزادگان سعودی توسط ولی عهد این کشور را کودتا علیه خاندان پادشاهی عربستان دانست و تأکید کرد که ولی عهد، با این اقدامات، درپی تسجیل پادشاهی خود است و اتهامات مربوط به کودتا نیز ادعایی بیش نیست.

کودتا در عربستان سعودی اتفاق افتاده است، ولی توسط بن سلمان

به گزارش وبلاگ نامه از فارس، منابع نزدیک به کاخ پادشاهی سعودی اخیرا ادعا کردند که در ریاض توطئه ای در حال رقم خوردن بوده است تا محمد بن سلمان ولی عهد این کشور را به زیر بکشند.

روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی به نقل از این منابع گزارش داد، افراد بلندپایه خاندان پادشاهی ادله ای به دست آوردند که از کوشش برای کودتا علیه بن سلمان حکایت داشته است.

منابع مذکور در ادامه، فرضیه ادعایی خود درباره کودتا علیه بن سلمان را با بازداشتهایی که اخیرا در خاندان پادشاهی این کشور انجام شده، تقویت کردند.

در جریان این رخدادا، احمد بن عبدالعزیر برادر پادشاه عربستان، محمد بن نایف ولی عهد سابق و نواف بن نائف برادر وی، از جمله برجسته ترین شخصیت های هستند که بازداشت شدند.

عبد العزیز بن سعود بن نایف وزیر کشور سعودی و پدرش سعود بن نایف امیر منطقه شرق عربستان و فرزند عظیم شاهزاده نایف بن عبدالعزیز ولی عهد اسبق سعودی، احضار شدند تا کاخ پادشاهی درباره عملیات ادعایی کودتا، آنان را بازخواست کند.

بن سلمان مدعی است که شاهزادگانی که در این عملیات کودتا دست داشتند، تماسهایی با طرفهای خارجی از جمله آمریکایی ها داشته اند.

القدس العربی در این باره گزارش داد: این یک اتهام، مضحک است؛ زیرا احمد بن عبدالعزیز به خاطر تماس گروههای خارجی به عربستان سعودی بازگشته است و آمریکاییها نیز به وی وعده داده اند که اگر به ریاض بازگردد، در امنیت خواهد بود. به همین دلیل بازگشت وی، بیعتی از سوی او با سلمان و ولی عهد او به شمار می رود.

به گزارش این روزنامه، تفسیر واقعی رخدادهای کنونی این است که کودتا واقعا اتفاق افتاده است ولی توسط بن سلمان علیه ضمانتهای آمریکا و سرمایه سیاسی خاندان پادشاهی و نه فقط علیه رقبای احتمالی؛ زیرا ولی عهد سعودی بیوگرافی-که مملوء از اشتباهات فاجعه بار سیاسی داخلی، منطقه ای و جهانی است- به صورت غیر مستقیم، وزن بیشتری به سایر شاهزادگان می دهد.

بنا بر این گزارش، قرعه به نام احمد بن عبدالعزیز افتاد؛ زیرا بر اساس روال عادی موجود در خاندان پادشاهی سعودی پس از وفات عبدالعزیز بن سعود، مؤسس این پادشاهی، احمد و همچنین محمد بن نایف ولی عهد پیشین و برادرش نواف، باید جانشین پادشاه می شدند، نه بن سلمان.

القدس العربی خاطر نشان کرد، اطلاعات درز نموده نشان می دهد که احتمالا بن سلمان به شاهزادگان بازداشت شده، اتهام خیانت بزند، و اگر این مسئله به صورت علنی رخ دهد، بدین معنا خواهد بود که عربستان وارد برهه جدیدی شده که در آن، بن سلمان، بالهای قدرتمند را در داخل کاخ پادشاهی قطع نموده تا نظام جدیدی را تشکیل دهد که پادشاهی را برای خود، مسجل کند. لذا، کودتا عملا اتفاق افتاده، ولی علیه خاندان پادشاهی سعودی و به سود بن سلمان.

منبع: جام جم آنلاین

به "کودتا در عربستان سعودی اتفاق افتاده است، ولی توسط بن سلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کودتا در عربستان سعودی اتفاق افتاده است، ولی توسط بن سلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید