ناسا: برای تلسکوپ جیمز وب شعر بگویید!

به گزارش وبلاگ نامه، ناسا به مناسبت ماه بزرگداشت ملی شعر از علاقه مندان خواست با الهام از تلسکوپ فضایی جیمز وب شعر بسرایند و با انتشار در شبکه های اجتماعی، ناسا را از آن مطلع کنند تا آن را در صفحه مخصوص این تلسکوپ منتشر کند.

ناسا: برای تلسکوپ جیمز وب شعر بگویید!

به گزارش وبلاگ نامه و به نقل از ناسا، آژانس فضایی آمریکا فکر می کند هرگز شعری به جذابیت تلسکوپ فضایی جیمز وب(JWST) نخواهد دید!

ناسا پیشنهاد کرده با توجه به اینکه ماه آوریل، ماه بزرگداشت شعر و شاعری در آمریکا است، بنابراین علاقه مندان به سرایش شعر در مورد هر موضوع دلخواه خود بپردازند و اگر در آن از تلسکوپ فضایی جیمز وب الهام گرفته باشند، ناسا را در شبکه های اجتماعی مطلع(اصطلاحا تگ) کنند و از هشتگ #JWSTArt استفاده کنند.

ناسا به عنوان نمونه متن شعری از پیتر سوی را منتشر کرده است که در عکس زیر مشاهده می کنید.

تلسکوپ فضایی جیمز وب(James Webb Space Telescope) به اختصار JWST یک تلسکوپ فضایی است که قرار است جانشین تلسکوپ فضایی هابل شود.

این تلسکوپ فضایی وضوح و حساسیت بسیار بالایی را در مقایسه با تلسکوپ فضایی هابل و گستره وسیعی از تحقیقات در زمینه های نجوم و کیهان شناسی را ازجمله مشاهده برخی از وقایع و اجرام دوردست در جهان مانند شکل گیری و تکامل اولین کهکشان ها فراهم می کند.

اهداف دیگر این تلسکوپ شامل فهم چگونگی شکل گیری ستارگان و سیاره ها و تصویربرداری مستقیم از سیاره های فراخورشیدی و نواخترها هستند.

آینه اصلی JWST عنصر بصری تلسکوپ، از 18 قسمت آینه شش ضلعی تشکیل شده که آینه ای با قطر 6.5 متر را تشکیل می دهند. این آینه بسیار بزرگ تر از آینه هابل با قطر 2.4 متر است. برخلاف هابل که طیف های اشعه فرابنفش، طیف مرئی و مادون قرمز (0.1 تا 1 میکرومتر) را مشاهده می کند، JWST در محدوده فرکانس پایین تری از نور مرئی با طول موج بلند از طریق مادون قرمز (0.6 تا 27 میکرومتر) رصد خواهد کرد، که به آن اجازه می دهد اجرام بزرگ انتقال به سرخ را مشاهده کند که برای هابل بیش ازحد دور و بسیار قدیمی هستند.

تلسکوپ باید بسیار سرد نگه داشته شود تا بتواند اشعه مادون قرمز را بدون تداخل دریافت کند، بدین منظور تلسکوپ در فضا در نزدیکی نقطه لاگرانژی خورشید قرار خواهد گرفت و یک آفتابگیر بزرگ آینه و دیگر قطعات تلسکوپ را زیر 223/2- درجه سانتی گراد نگه می دارد.

تلسکوپ جیمز وب توسط ناسا و با مشارکت آژانس فضایی کانادا و آژانس فضایی اروپا توسعه داده شده است و به افتخار جیمز ای. وب که از سال 1961 تا 1968 به عنوان مدیر ناسا مشغول به کار بوده و نقش مهمی در برنامه فضایی آپولو داشته، نام گذاری شده است.

توسعه تلسکوپ جیمز وب در سال 1996 برای پرتاب در سال 2007 آغاز شد، اما این پروژه تأخیرهای زیاد و هزینه های گزافی داشت و در سال 2005 دوباره طراحی شد. ساخت JWST در اواخر سال 2016 تکمیل شد و پس از آن مرحله آزمایش های گسترده روی آن آغاز شد. در ماه مارس 2018، ناسا پس از انفجار آفتاب گیر تلسکوپ در زمان شبیه سازی پرتاب، ارسال را دوباره به تأخیر انداخت.

این پرتاب در ژوئن 2018 پس از توصیه های یک هیئت بررسی مستقل دوباره به تعویق افتاد و در حال حاضر برای 30 مارس 2021 برنامه ریزی شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ناسا: برای تلسکوپ جیمز وب شعر بگویید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا: برای تلسکوپ جیمز وب شعر بگویید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید