کاهش تولید نفت ماهانه اوپک

به گزارش وبلاگ نامه، طبق یافته های نظرسنجی رویترز، تولید نفت اوپک با کاهش صادرات از شمال عراق و پایبندی سایر تولیدکنندگان به توافق کاهش تولید، در اکتبر به میزان 80 هزار بشکه در روز کاهش یافت.

کاهش تولید نفت ماهانه اوپک

به گزارش وبلاگ نامه، یافته های نظرسنجی رویترز نشان داد با ادامه پایبندی عربستان به توافق کاهش تولید و تولید کمتر ونزوئلا به دلیل مسائل مالی، پایبندی اوپک به توافق کاهش تولید از 86 درصد در سپتامبر به 92 درصد در اکتبر افزایش یافت.

کاهش تولید عراق به افزایش قیمت ها کمک کرده است. نفت برنت روز جمعه برای نخستین بار از سال 2015 به بالای 60 دلار در هر بشکه صعود کرد که از نظر عربستان قیمت مناسبی محسوب می شود.

اوپک در راستای توافق با روسیه و سایر تولیدکنندگان، میزان تولید خود را حدود 1.2 میلیون بشکه در روز تا مارس سال آینده کاهش می دهد. انتظار می رود تولیدکنندگان توافق کاهش تولید را در نشستی که 30 نوامبر در وین برگزار می شود، تا پایان سال 2018 تمدید کنند.

بزرگترین کاهش تولید در اکتبر 120 هزار بشکه در روز و متعلق به عراق بود. تولید و صادرات از شمال عراق، اواسط اکتبر پس از اینکه نیروهای عراقی کنترل میادین نفتی را که از سال 2014 در دست نیروهای کرد بود بازپس دریافتد، کاهش یافت. صادرات از جنوب عراق نیز که منبع عمده تولید این کشور است، در سه هفته نخست اکتبر کاهش یافت اما هفته گذشته افزایش داشت که منعکس کننده برنامه عراق برای جبران کاهش تولید شمال این کشور بود.

با کاهش تولید اخیر عراق که تا به امروز نسبت به همتایانش در اوپک، پایبندی کمتری داشت، بالاترین میزان پایبندی به سهمیه کاهش تولید را در اکتبر داشته است.

تولید در ونزوئلا که صنعت نفت آن به دلیل مسائل مالی کشور با کمبود شدید منابع مالی روبرو است، کاهش بیشتری پیدا کرد و به پایین سهمیه تولید تعیین شده رسید. صادرات و فعالیت های پالایشگاهی ونزوئلا در اکتبر کمتر بود.

تولید الجزایر نیز به دلیل فعالیت های تعمیراتی میدان نفتی کاهش یافت.

مجموع تولید نیجریه و لیبی که از اعضای اوپک بوده اما از شرکت در توافق کاهش تولید این سازمان معاف شده اند، در اکتبر ثابت بود.

تولید نیجیریه 70 هزار بشکه در روز کاهش یافت و صادرات نفت بانی لایت این کشور ماه گذشته تحت شرایط فورس ماژور قرار گرفت. به گفته معامله گران، بارگیری سایر گریدهای نفتی این کشور نیز با تاخیر روبرو شد. در مقابل، تولید لیبی به دلیل تولید باثبات تر از میدان نفتی شراره 70 هزار بشکه در روز در اکتبر افزایش داشت. با این همه تولید لیبی پرنوسان مانده و پایین رکورد بالایی قرار گرفته است که اوایل امسال مشاهده شد.

در سایر کشورهایی که تولید رو به رشد داشتند، بزرگترین افزایش تولید مربوط به آنگولا بود که صادراتش در اکتبر به بالاترین میزان در 13 ماه گذشته رسید و عربستان سعودی 30 هزار بشکه در روز به عرضه اضافه نمود.

اوپک سال گذشته بر مبنای آمار تولید پایین لیبی و نیجریه، هدف تولید 32.50 میلیون بشکه در روز را اعلام کرد. این هدف شامل اندونزی بود که از آن زمان اوپک را ترک کرده و گینه استوایی که جدیدترین عضو این سازمان است، شامل نمی شد.

طبق نظرسنجی رویترز، تولید اوپک در اکتبر به 32.65 میلیون بشکه در روز بالغ شد که بدون در نظر دریافت تولید گینه استوایی و حذف تولید اندونزی، حدود 900 هزار بشکه در روز بالای هدف تعیین شده بود. با در نظر دریافت گینه استوایی، تولید اوپک در اکتبر به 32.78 میلیون بشکه در روز رسید که 80 هزار بشکه در روز نسبت به سپتامبر کاهش داشت.

نظرسنجی رویترز بر مبنای آمار کشتیرانی که از سوی منابع خارجی فراهم شده، آمار تامسون رویترز و اطلاعات فراهم شده از سوی منابع آگاه در شرکت های نفتی اوپک و شرکت های مشاوره بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کاهش تولید نفت ماهانه اوپک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش تولید نفت ماهانه اوپک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید