عربستان و امارات بار دیگر در جنوب یمن به جان هم افتادند

به گزارش وبلاگ نامه، ایرنا نوشت: تنش در میان نیروهای وابسته به امارات از یک سو و نیروهای وابسته به سعودی از سوی دیگر در شهر عدن در جنوب یمن به طور فزآینده ای در حال شدت دریافت است .

عربستان و امارات بار دیگر در جنوب یمن به جان هم افتادند

صالح النود سخنگوی شورای انتقالی جنوب وابسته به امارات امروز (یکشنبه) در گفت وگو با برنامه ما وراء الخبر (آن سوی خبر) شبکه تلویزیونی الجزیره دولت عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن را عامل تنش در روابط میان این شورا و دو طرف تشکیل دهنده ائتلاف امارات و عربستان معرفی کرد.

النود، اتهامات نسبت داده شده به شورای انتقالی در خصوص پایبند نبودن به توافقنامه ریاض را مردود دانست و مدعی شد که این شورا در صدد بازگرداندن منصور هادی به عدن به عنوان پایتخت موقت یمن بود، اما وی و وابستگانش در فرایند اجرای توافقنامه ریاض کارشکنی کردند، به گونه ای که هم اکنون برخی از بندهای این توافقنامه اعتبار زمانی خود را از دست داده است .

وی تاکید کرد که یمنی ها در جنوب تسلیم هیچ گونه اقدام خوارکننده ای نخواهند شد و منتظرند تا ریاض در خصوص اینکه چرا مانع از بازگشت سه مقام شورای انتقالی جنوب به عدن شده، توضیح دهد.

از سوی دیگر بر پایه همین گزارش یوسف دیاب نویسنده و تحلیل گر سیاسی جهان عرب گفت: چرا وقتی عربستان خواست توافقنامه ریاض را به اجرا درآورد و با سپردن مسئولیت نگهبانی فرودگاه عدن به نیروهای یمنی آموزش دیده در ریاض بازگشت دولت منصور هادی را تضمین کند، شورای انتقالی علیه عربستان به ستیزه جویی برخاست .

در همین رابطه عادل الحسنی نویسنده و تحلیل گر سیاسی یمنی در این برنامه الجزیره گفت: اختلاف اخیر فقط میان شورای انتقالی جنوب و عربستان جریان دارد و این موضوع ارتباطی با ابوظبی که میزان رهبران شورای انتقالی است، ندارد.

الحسنی از تحولات جاری در عدن به عنوان یک نمایش نام برد و افزود: ابوظبی از عدن عقب نشینی کرد و رفت تا بر شهر حضرموت تسلط یابد و در واقع با این کار خود می خواست به عربستان پیام بدهد که نمی تواند نفوذش را بر عدن گسترش دهد، زیرا شاخه های نظامی امارات در این شهر حضور دارند.

الحسنی گفت: شورای انتقالی از اینکه چرا ریاض حقوق بسیاری از اعضا و فعالانش را قطع کرده، بسیار ناراضی است . در واقع اگر عربستان حقوق شان را پرداخت می کرد ، این شورا نیز از شدت بخشیدن به تنش علیه عربستان در جنوب یمن دست برمی داشت.

این تحلیل گر سیاسی یمنی از عناصر وابسته به شورای انتقالی جنوب به عنوان افراد مزدور و جیره خواری نام برد که بر اساس منافع مادی خودشان و نه ارزشهای ملی گام برمی دارند.

زمانی که ائتلاف ضد یمن به رهبری عربستان در فروردین ماه 1394 شکل گرفت، امارات یکی از پایه های مهم و اساسی این ائتلاف بود و در تجاوز و جنگ نظامی علیه یمنی ها (موسوم به عملیات طوفان قاطعیت) نقش ویژه ای داشت.

اما به مرور، اختلافاتی میان سعودی ها و اماراتی ها پدید آمد که نهایتا منجر به اعلام عقب نشینی امارات از صحنه یمن شد. هر چند امارات اعلام کرده که عقب نشینی نظامی از یمن، با هماهنگی ریاض انجام گرفته است، اما عدم موضع گیری شفاف عربستان در این باره، بر ابهامات این موضوع اضافه کرده است.

از طرف دیگر، گفته شده برخی از مقامات بلندپایه سعودی شخصا وارد این موضوع شده و تلاش کردند اماراتی ها را از خروج از یمن منصرف کنند. این نشان می دهد اقدام ابوظبی با رضایت و هماهنگی ریاض نبوده و در نتیجه اختلافات دو طرف در یمن جدی و عمیق است.

312 310

منبع: خبرآنلاین

به "عربستان و امارات بار دیگر در جنوب یمن به جان هم افتادند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان و امارات بار دیگر در جنوب یمن به جان هم افتادند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید