با بهترین سوغاتی های باکو، پایتخت آذربایجان آشنا شوید

به گزارش وبلاگ نامه، سفر و سوغاتی را نمی توان از هم جدا کرد. پس چه بهتر که سوغاتی را از بین هنرهای بومی و صنایع دستی مقصد انتخاب کنیم چرا که صنایع دستی هر کشور یا شهر روح فرهنگی همان شهر را در خود دارد و با هر بار دیدنش خاطرات خوش سفر برایمان زنده می گردد. از این رو در ادامه می خواهیم به کشور همسایه ایران، آذربایجان سفر نموده و با سوغاتی های باکو، پایتخت زیبای این کشور آشنا شویم.

با بهترین سوغاتی های باکو، پایتخت آذربایجان آشنا شوید

آذربایجان تنها 200 سال است که از خاک ایران جدا شده پس طبیعی ست که مردم این کشور ریشه های فرهنگی مشترک فراوانی را با ایرانیان داشته باشند و همین اشتراک فرهنگی سوغاتی های باکو، پایتخت آذربایجان را به سوغاتی های اصیل ایرانی نزدیک می نماید.

همچنین دو عامل اشتراک فرهنگی و نزدیکی آذربایجان به ایران باعث شده تا بسیاری از ایرانیان را برای گذراندن تعطیلات خود انتخاب نمایند. پس اگر شما نیز قصد سفر به این شهر زیبا را دارید خرید این سوغاتی ها را از قلم نیاندازید. (خرید)

.

بهترین سوغاتی های باکو

.

روسری کلاقه ای و کلاه سنتی مردانه

در ابتدای آشنایی با سوغاتی های باکو برای اینکه تعادل را رعایت نموده باشیم یک سوغاتی زنانه و یکی سوغاتی مردانه را معرفی می کنیم.

روسری کلاقه ای سوغاتی زیبا و ارزشمند است که هر بانویی را شاد می نماید. این روسری با طراحی بته جقه بر روی پارچه ابریشمی تهیه می گردد و جالب است بدانید که طرح آن به عنوان میراث فرهنگی آذربایجان در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. روسری ابریشمی طرح ها و رنگ های مختلف دارد و می توان آن را به راحتی با هر لباسی هماهنگ کرد.

و اما کلاه سنتی مردانه، سوغاتی بسیار زیبا و البته اصیل برای آقایانی است که در فصل سرما از کلاه استفاده می نمایند. این کلاه ها از پشم گوسفند ساخته شده و کاملا مناسب برای سرمای شدید و استفاده در برف هستند. نام آذری کلاه عرق چین است و جالب است بدانید که زمانی جز لباس رسمی مردان آذربایجان محسوب می شد.

استکان های کمرباریک آذری

استکان های کمر باریک بخشی از فرهنگ مشترک ایران و آذریابجان را نشان می دهد. این استکان ها که در ایران معمولا با نام شاه عباسی معروف هستند، در آذربایجان Armudy نام داشته و از معروف ترین سوغاتی های باکو به شمار می فرایند. آرمودوها با توجه به طرح و جنسی که دارند دارای تنوع قیمتی می باشند. مثلا اتکان هایی که در ساخت آن ها نقرع یه کار رفته و طراحی ریزتری دارند ارزشمندتر بوده و با قیمت بیشتری به فروش می رسند. نکته جالب و البته علمی در خصوص استکان های کمرباریک اینست که چون به ظاهری گلابی شکل دارند چای در ذاخل آن ها بیشتر از سایر استکان ها گرم می ماند.

تخته نرد

یکی از قدیمی ترین بازی های تاریخ بشری در بین محبوب ترین سوغاتی های باکو جای گرفته است. تخته نرد بازی محبوب مردان آذری می باشد که نه تنها در آذربایجان بلکه در سایر کشورها هم هواداران ویژه خود را دارد. اما تخته نرد را علاوه بر بازی می توان یک اثر هنری هم به حساب آورد و از آن برای دکوراسیون خانه استفاده کرد. بیشتر تخته نردهای باکو دست ساز بوده و با تصاویری از قلعه ها و سایر آثار تاریخی آذربایجان طراحی شده اند و همین بر ارزش فرهنگی و اقتصادی این بازی سنتی می افزاید.

این تخته نردها را می توان در بازارهای سنتی باکو به عنوان سوغاتی ارزشمند از دیار آذربایجان تهیه کرد.

فرش دست باف آذری

فرش های دست بافت از سوغاتی های پرطرفدار باکو هستند که شیوه بافت مخصوص و منحصربه فرد خود را دارند. این فرش ها با نقش و نگار سنتی آذری در اندازه های مختلف بافته می شوند. بیشتر گردشگران قالیچه های کوچک را به عنوان یادگاری انتخاب نموده و خریداری می نمایند.

برای خرید این قالیچه های کوچک زیبا می توانید به بافت قدیمی باکو بروید. در آنجا ده ها فروشنده را می بینید که فرش های رنگارنگ خود را روی زمین پهن نموده و می فروشند و جالب اینجاست که هر چقدر فرش قدیمی تر و پاخورده تر باشد ارزش بیشتری دارد. اگر می خواهید فرشی از برند خاص آذربایجان را خریداری کنید بهتر است به بازار فرش فروش ها رفته و سراغ برند حرفه ای آذرخالچه را بگیرید. آذرخالچه یکی از زیباترین طرح ها و رنگ های فرش را دارد و به نوعی معرف فرش آذری در جهان می باشد.

رومیزی بته جقه

یک سوغاتی فاخر که طرح ملی آذربایجان را در دل خود دارد و بسیار اصیل و منحصربه فرد می باشد. رومیزی بته جقه، قبل از معرفی این سوغاتی یادآور می شویم که بته جقه طرح سنتی آذری است و در بیشتر صنایع دستی این کشور مانند لباس زنان، روسری و حتی پتوهای دست دوز دیده می گردد. این طرح از این رو بسیار ارزش دارد که شبیه به زبانه های آتش (تعبیری از نام آذربایجان) می باشد.

رومیزی های بته جقه پارچه هایی زخیم هستند که با نخ های ظریف طلا قلاب دوزی شده و به عنوان صنایع دستی بسیار ارزشمند در تزیینات خانه استفاده می شوند. شما هم اگر به دنبال خرید سوغاتی فاخر برای عزیزانتان هستید رومیزی بته جقه بهترین گزینه ای است که می توانید انتخاب کنید.

ظروف مسی

ظروف مسی شامل سماور، کاسه، بشقاب و … از دیگر سوغاتی های باکو هستند که هم به عنوان وسایل تزیینی و هم قابل استفاده در آشپزخانه کاربرد دارند. این ظروف که با طرح های بسیار زیبا تزیین شده اند توانسته اند توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب نمایند. با اینکه تمام این ظروف زیبا هستند اما بیش از همه سماور مسی با اندازه و طرح خارق العاده اش صندلی ویژه ای در بین سوغاتی های باکو پیدا نموده است.

این ظروف مسی زیبا را می توانید از بازار سنتی باکو خریداری کنید.

منبع: ستاره ونک

به "با بهترین سوغاتی های باکو، پایتخت آذربایجان آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با بهترین سوغاتی های باکو، پایتخت آذربایجان آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید