طلاق توافقی ؛ و پاسخ به 5 پرسش حقوقی

به گزارش وبلاگ نامه، هر یک از زن یا شوهر یا هر دو می توانند تا قبل از آخرین جلسه دادگاه که منجر به صدور حکم می گردد از در خواست طلاق صرف نظر نموده و دادخواست خود را مبنی بر طلاق پس بگیرند و از دادگاه بخواهند که آن را نادیده تلقی کند.

طلاق توافقی ؛ و پاسخ به 5 پرسش حقوقی

طلاق توافقی با خواست و توافق زن و شوهر واقع می شود. اما اغلب ابهامات و سؤالاتی در خصوص این نوع طلاق مطرح می شود که در وبلاگ نامه به سؤالات طلاق توافقی پاسخ داده شده است. پس در ادامه با ما همراه باشید.

سؤالات طلاق توافقی

زن یا شوهر تا چه زمانی می توانند از طلاق انصراف دهند؟

هر یک از زن یا شوهر یا هر دو می توانند تا قبل از آخرین جلسه دادگاه که منجر به صدور حکم می شود از در خواست طلاق صرف نظر نموده و دادخواست خود را مبنی بر طلاق پس بگیرند و از دادگاه بخواهند که آن را نادیده تلقی کند.

گواهی عدم امکان سازش

آیا بعد از صدور گواهی عدم امکان سازش، شوهر می تواند از طلاق جلوگیری کند؟

یکی از سؤالات طلاق این است که اگر در رأى صادره از دادگاه خانواده طلاق از نوع خلعی باشد و شوهر در خصوص طلاق، وکالت بلاعزل به زن داده باشد، زن می تواند با مراجعه به محضر و اجرای صیغه طلاق خود را مطلقه کند. بنابراین در چنین شرایطی مرد نمی تواند مانع طلاق شود. شایان ذکر است که مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش، سه ماه از تاریخ صدور حکم، معین می شود. بنابراین زن باید در مدت 3 ماه برای اجرای حکم طلاق اقدام کند. بنابراین در صورتیکه در این مدت انجام طلاق را نخواهد و به عبارتی حکم را اجرا نکند، شوهر نمی تواند با حکم گواهی عدم امکان سازش، از محضر درخواست کند که صیغه طلاق جاری و زن را طلاق دهد. بنابراین در چنین وضعی که زن برای طلاق اقدام نمی نماید ولی شوهر اصرار به طلاق داشته باشد، مرد فقط می تواند به دادگاه مراجعه و دادخواست طلاق رجعی بدهد و پس از صدور حکم طلاق رجعی، زن را طلاق دهد.

طلاق خلع

یکی از سؤالات طلاق این است که آیا مرد می تواند پس از طلاق خلع رجوع کند؟

طبق قانون، در طلاق خلع اگر زن بعد از طلاق تا زمانی که عدّه طلاق باقی است می تواند از اقتصادی که به مرد بخشیده (بذل نموده) منصرف شود و آن را از شوهر مطالبه کند و شوهر نیز در مقابل، این حق را پیدا می نماید که از طلاق (انصراف دهد) رجوع کند. برای اینکه این رجوع و برگشت محقق شود شوهر باید با قصد و اراده به طور لفظی یا عملی، اقدامی که دلالت بر رجوع داشته باشد انجام دهد. به طور مثال بگوید از طلاق رجوع کردم. در واقع در چنین شرایطی بدون اینکه لازم باشد عقد ازدواج مجدداً منعقد شود، طلاق انجام گرفته نادیده تلقی می شود و شرایط به حالت قبل از طلاق برمی شود. باید در نظر داشت که در طلاق خلع تا زمانی که زن در دوران عده است، زن و شوهر امکان رجوع از طلاق وجود دارد. به این معنا که زوج ها فقط تا انتها عده چنین فرصتی دارند و پس از آن، دیگر برای هیچ یک از آن ها چنین حقی وجود ندارد. بایددر نظر داشت که چنانچه زن و شوهر از طلاق منصرف شوند زن نمی تواند به استناد همان حکم قبلی دادگاه مجدداً به محضر مراجعه و صیغه طلاق جاری شود. زیرا همان طور که گفته شد پس از اینکه زن اقتصادی را که به مرد بخشیده پس می گیرد و مرد نیز از از طلاق انصراف می دهد همه چیز به اوضاع و احوال سابق برگشته و دیگر حکم صادره برای اجرای صیغه طلاق اعتباری ندارد.

حق حضانت

اگر زن یا شوهر درطلاق توافقی حق حضانت فرزندان را به دیگری واگذار کند، بعدها می تواند مجدداً تقاضای حضانت کند؟

به دلیل آن که حضانت، از حقوق و تکالیف والدین است. بنابراین می توان گفت پدر یا مادر حق حضانت یعنی نگاهداری اطفال را در سنینی از زندگی آن ها دارند، و همچنین نسبت به آن ها تکلیف هم دارند و تکلیف را نمی توان از خود ساقط کرد. به طور مثال حضانت دختر تا 7 سالگی با مادر است. حال اگر در طلاق توافقی زن دختر 4 ساله را به پدر بدهد و حضانت را از خود سلب کند، چنین سلب اختیاری، نامعتبر است. و در صورت پشیمانی در چنین حالتی می تواند حتی بعد از طلاق مجدداً به دادگاه مراجعه و دادخواست حضانت فرزندان را به دادگاه خانواده ارائه دهد و حضانت فرزندان را درخواست کند. در خصوص حق دیدار فرزندان نیز، اگر در طلاق توافقی هر یک از زن یا شوهر حق دیدار فرزندان را از خود سلب کند، مجدداً می تواند تقاضای دیدار فرزندان را کند، زیرا حق دیدار هم مانند حق حضانت قابل اسقاط (از بین رفتنی) نیست و چنانچه مرد یا زن این حق را از خود سلب کند، به همان دلایلی که در خصوص حضانت ذکر شد چنین سلب اختیاری فاقد اعتبار است و کسی که این حق را از خود سلب نموده می تواند حتی بعد از طلاق با مراجعه به دادگاه و ارائه دادخواست، تقاضای دیدار فرزندان را داشته باشد.

نفقه

اگر زن در طلاق توافقی، نفقه فرزند را به عهده بگیرد، بعداً می تواند از دادگاه تقاضا کند که مرد نفقه را بدهد؟

طبق قانون مدنی که مقرر می دارد : نفقه اولاد بر عهده پدر است …، در صورتی که پدر طفل در حیات باشد، مادر مکلف به پرداخت نفقه نیست. بنابراین چنانچه در طلاق توافقی، مادر ث نفقه فرزندان تحت حضانت خود را قبول نموده باشد، بعداً مى تواند درخواست نفقه فرزندان را به دادگاه ارائه کند.

منبع: پیام دلتا

به "طلاق توافقی ؛ و پاسخ به 5 پرسش حقوقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طلاق توافقی ؛ و پاسخ به 5 پرسش حقوقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید