صادرات صنایع دستی از استان همدان 2 برابر افزایش یافت

به گزارش وبلاگ نامه، معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان با اشاره به افزایش 2 برابری صادرات صنایع دستی گفت: سفال لالجین به عنوان نخستین کالای صادراتی استان همدان در کشور توزیع می گردد.

صادرات صنایع دستی از استان همدان 2 برابر افزایش یافت

علیرضا قاسمی در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ نامه در همدان گفت: سهم عمده ای از صادرات استان همدان مربوط به صنایع دستی است که از این میان سهم صادرات همدان از سفال و سرامیک بسیار قابل توجه است که باید همچنان رو به افزایش باشد.

وی با بیان اینکه سفال و سرامیک ، فرش ، گلیم ، قالی ، جاجیم ، محصولات دستی چرمی ، گیوه ، انگشت پیچ ، انگور شانی و شیره انگور از مهم ترین صنایع دستی و سوغات استان همدان است گفت: هم اکنون 177 رشته صنایع دستی در این استان وجود دارد که ایجاد بازار کار برای این صنایع مهم ترین هدف سازمان میراث فرهنگی استان همدان است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان در خصوص احیای صنایع دستی منسوخ شده در استان اضافه نمود: صنایع دستی مانند موجود زنده زایش دارد چرا که بعضی از رشته های جدید در جامعه متولد می گردد و بعضی از این رشته ها نیز از یادها می رود بر این اساس تمام کوشش این سازمان این است که رشته های صنایع دستی پا برجا بماند.

وی با اشاره به اینکه 15 اثر صنایع دستی همدان دارای مهر اصالت یونسکو هستند اعلام کرد: تا به امروز 21 اثر صنایع دستی استان همدان نشان ملی را دریافت نموده اند که پرونده این آثار سال جاری برای دریافت مهر اصالت یونسکو به سازمان ارسال می گردد.

قاسمی به ثبت جهانی سفال لالجین اشاره نمود و اضافه نمود: با جهانی شدن لالجین انتظار داریم سفال لالجین برند معرفی صنایع دستی استان در تمام جهان باشد و بتواند آمار صادراتی در این بخش را بیش از گذشته افزایش دهد.

وی گفت: به همین دلیل هنرمند خلاق همدان در اجلاس سرانه صنایع دستی که سال جاری در استان اصفهان برگزار گردید پیروز به دریافت نشان دست خلاق شد که این نشان افتخار دیگری در مجموعه افتخارات صنایع دستی همدان به شمار می رود.

معاون صنایع دستی همدان با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 6 درصد از اشتغال استان به حوزه صنایع دستی اختصاص دارد عنوان نمود: امروزه با پیشرفت صنعت گردشگری، صنایع دستی می تواند به عنوان برندی برای جذب گردشگر به شمار رود و در اشتغال زایی نقش مؤثری را ایفا نماید.

منبع: تسنیم

به "صادرات صنایع دستی از استان همدان 2 برابر افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات صنایع دستی از استان همدان 2 برابر افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید