خبر خوش درباره تولید پادتن اختصاصی ضد ویروس کرونا در کشور

به گزارش وبلاگ نامه، رئیس کمیته علمی کرونا با بیان اینکه خبر خوبی در زمینه تولید آی وی آی جی یا ایمونوگلبولین کرونا داریم، گفت: ما نزدیک هستیم به اینکه ایمونوگلبولین یا پادتن اختصاصی کرونا را به دست بیاوریم.

خبر خوش درباره تولید پادتن اختصاصی ضد ویروس کرونا در کشور

به گزارش وبلاگ نامه به نقل از مهر، دکتر مصطفی قانهی در خصوص اقدامات درمانی ویروس کرونا در دنیا گفت: پزشکی امروز مبتنی بر شواهد است و غیر از این را قبول نمی کند؛ در مطالعات پزشکی معمولاً دو گروه کنترل و گروه درمان تحت نظر قرار می گیرند که این موضوع حداقل 2 تا 3 ماه طول می کشد تا طراحی و اجرا شود و در نهایت به نتیجه برسد.

به گفته وی تا به امروز در دنیا دارویی معرفی نشده که بر اساس شواهد علمی اثرگذاری قطعی روی بیماری کرونا داشته باشد؛ اما بسیاری از مقالات بر اساس تجربیات شخصی نه تصادفی به چاپ رسیده اند.

رئیس کمیته علمی مبارزه با کرونا در خصوص تحقیقات محققان کشور در زمینه کرونا گفت: در این کمیته هر روز تیمی تمام شواهد دنیا را جمع آوری و مقالات را مطالعه می کنند تا ببینند کدام دارو مؤثر است و آن را در پروتکل درمانی وارد سازند.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری اضافه نمود: بررسی های ما نشان داد داروهایی که برای آنفلوآنزا و ایدز هستند در درمان کرونا بی اثرند. برخی داروها مانند کلروکین حتی در برخی افراد ضرررسان است.

  • یک بررسی داروی کلروکین برای کرونا به خاطر عوارض قلبی دارو متوقف شد

به گفته وی اکنون به جایی رسیدیم که فضای تحقیقاتی باز است به طوری که برخی داروها پیشنهاد می شوند که در صدد هستیم اثر گذاری آنها را بررسی کنیم و ببینیم کدام دارو در درمان کرونا مؤثر خواهد بود.

وی با بیان اینکه برخی پیشنهادات دارویی رد شده، گفت: برخی از این پیشنهادات که تجربه شخصی بوده رد شده زیرا تأثیری در درمان کرونا نداشته است.

  • بررسی علمی 2 داروی اکتمرا و رمدسیویر

وی در خصوص داروی اکتمرا گفت: تا دو هفته دیگر نتایج اولیه در خصوص اثرگذاری این دارو روی بیماران مبتلا به کووید- 19 معین می شود.

به گفته قانعی، همچنین داروی رمدسیویر نیز در حال مطالعه است که اثرگذاری آن روی بیماری معین شود.

رئیس کمیته علمی مبارزه با کرونا گفت: در حال حاضر بیش از 200 تحقیق در کشور در زمینه کرونا در حال انجام است که سهم بزرگی در مطالعات دنیای خواهد داشت. تا دوماه دیگر نتایج این تحقیقات معین می شوند.

  • نتایج ابتدایی آزمایش داروی تجربی رمدسیویر روی مبتلایان کرونا اعلام شد

  • بهبود نسبی علایم بیماران کرونا با یک داروی تنظیم کننده ایمنی آزمایش شده در اصفهان

  • کاهش مرگ و میر با پلاسما درمانی

وی در خصوص پلاسما درمانی گفت: برخی مطالعات که در سازمان غذا و داروی آمریکا هم وجود داشت در کشور آغاز شده که نتیجه بخش بوده است؛ تزریق کورتون، همو پرفیوژن (برداشتن فاکتورهای التهابی از خون بیمار با استفاده از همودیالیز) و سایر روش های درمانی که پزشک می تواند به کار ببرد نیز در حال انجام هستند؛ برخی اقدامات مانند پلاسما درمانی منجر به کاهش مرگ و میر با کرونا شده است.

  • سرم درمانی برای کووید-19 | داروی ویروس کرونا در خون بهبودیافتگان از بیماری

  • سازمان غذا و داروی آمریکا پلاسما درمانی برای کرونا را تایید کرد

  • هنوز فرمول کشف شده ای برای درمان کرونا وجود ندارد

قانعی تاکید کرد: پزشکان تلاش کردند تا از ابزارهایی برای درمان کرونا استفاده کنند اما خلاصه مطلب این است که فرمول کشف شده ای که روی میز مورد قبول جامعه دنیای باشد، وجود ندارد و ما منتظر هستیم.

رئیس کمیته علمی کرونا با تاکید بر اینکه شتاب علمی در زمینه کووید- 19 در کشور بالاست، گفت: ما تا 6 ماه دیگر در این زمینه حرف هایی برای گفتن داریم؛ همچنین تا یک سال دیگر واکسن کووید -19 ساخته می شود.

  • خبر خوش درباره تولید ایمونوگلبولین یا پادتن اختصاصی کرونا در کشور

قانعی با بیان اینکه تا یک ماه آینده نتیجه اثرگذاری داروها معین می شود، اعلام نمود: همچنین خبر خوبی که در زمینه تولید آیوی آی جی (IV IG) ((ایمونوگلبولین داخل وریدی) داریم این است که دو شرکت دانش بنیان در این زمینه اقدام کرده اند که یکی جلو است و یک بازدید دیگر توسط سازمان غذا و دارو در این زمینه از شرکت انجام شود، تولید آیوی آیجی تأیید می شود.

یک شرکت دیگر نیز اقدامات دیگری در این زمینه در دستور کار دارد. این بدان معنا است گه اگر ما تصمیم بگیریم که آی وی آی جی را در داخل کشور انجام دهیم، 3 شرکت در این زمینه فعالیت می کنند. به عبارت دیگر ما نزدیک هستیم به اینکه ایمونوگلبولین یا پادتن اختصاصی کرونا را به دست بیاوریم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا افرادی که مبتلا به کرونا هستند در خانه می توانند درمان شوند، گفت: افرادی که در منزل هستند می بایست اکسیژن خون خود را اندازه گیری کنند و اگر کمتر از 91 باشد باید به مراکز درمانی مراجعه کنند.

همچنین اگر دچار التهاب ریه هستند باید تحت درمان باشند و از داروهای ضد التهاب استفاده کنند. اگر سن افراد بالا باشد دچار بیماری های زمینه ای، چاقی، دیابت، فشار خون و… هستند حتماً باید به مراکز درمانی مراجعه کنند. اما افراد لاغر بدون علائم می توانند در منزل از خود مراقبت کنند.

وی در خصوص داروی کلروکین اضافه نمود: مصرف کلروکین و اثرگذاری آن روی ویروس کرونا در حال تحقیق است ولی اثبات نشده است.

  • آیا داروی ضد مالاریای کلروکین کووید-19 را درمان می کند؟

قانعی با بین اینکه 10 بیمارستان روی تحقیقات کرونا وارد عرصه عمل شده اند گفت: تا یک ماه دیگر نتایج یک مطالعه بزرگ بین الملی را بیان خواهیم کرد زیرا تعداد بیماران ما قابل توجه است و کشور هم برای این کار شرایط را فراهم کرده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "خبر خوش درباره تولید پادتن اختصاصی ضد ویروس کرونا در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر خوش درباره تولید پادتن اختصاصی ضد ویروس کرونا در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید