خبرنگاران نیمی از شهروندان بالای 30 سال قم از پرفشاری خون خود اطلاع ندارند

به گزارش وبلاگ نامه، قم- خبرنگاران- رییس گروه بیماری های غیرواگیر مرکز بهداشت قم گفت: بررسی های اجرا شده در سال های گذشته نشان می دهد، بیش از 50 درصد از شهروندان بالای 30 سال در این استان از پرفشاری خون خود اطلاع ندارند.

خبرنگاران نیمی از شهروندان بالای 30 سال قم از پرفشاری خون خود اطلاع ندارند

مهدی میرحیدری روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ نامه، اضافه کرد: از سوی دیگر نیمی از افراد مطلع از بیماری پرفشاری خون نیز درمان دارویی مناسب را پیگیری نمی نمایند.

وی بر پایبندی بیماران بر درمان تاکید و اضافه کرد: درصد زیادی از بیماران در زمان پرفشاری خون پایبند به مصرف دارو هستند، ولی پس از کنترل شدن فشارخون، به تصور این که بیماری آن ها بهبودیافته، مصرف دارو را قطع می نمایند.

وی ادامه داد: اگر فرد پس از قطع دارو، متوجه بالا رفتن فشارخون خود نشود، ممکن است دچار سکته مغزی، قلبی و مسائل کلیوی شود.

میرحیدری بابیان این که پرفشاری خون هیچ علامتی ندارد، بیان نمود: درمان اولیه پرفشاری خون اقدام های دارویی، تغییر شیوه زندگی و اصلاح الگوهای تغذیه ای است و رعایت این نکات می تواند از بروز بیماری های ناشی از پرفشاری خون جلوگیری نماید.

وی با تأکید بر کنترل درمان و تغییر سبک زندگی، اضافه کرد: انجام فعالیت های ورزشی، خودداری از مصرف دخانیات ازجمله قلیان، حداقل مصرف نمک، کنترل استرس، مصرف میوه های فیبردار و سبزی ها و مصرف منظم داروها می تواند این بیماری را کنترل نماید.

وی گفت: افراد باید دست کم سالی یک بار فشارخون خود را کنترل نمایند تا در صورت ابتلا به این بیماری، از عوارض آن جلوگیری نمایند.

به گفته رییس گروه بیماری های غیرواگیر مرکز بهداشت قم، برای تمام افراد 30 سال به بالا که به مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه های سلامت قم مراجعه می نمایند، علاوه بر کنترل فشارخون، آزمایش چربی و دیابت نیز انجام می شود و بر اساس نتیجه آزمایش، مراقبت های ویژه و دارو تجویز خواهد شد.

17 ماه می سال میلادی مصادف با 28 اردیبهشت روز جهانی فشارخون نام گذاری شده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران نیمی از شهروندان بالای 30 سال قم از پرفشاری خون خود اطلاع ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نیمی از شهروندان بالای 30 سال قم از پرفشاری خون خود اطلاع ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید